The 5th International Jew's Harp and World Music Festival

Přípravy

Před delším časem jsem se dozvěděl o pravidelně pořádané akci, zaměřené na brumle, didgeridoo, perkuse, a vůbec všemožné méně tradiční hudební nástroje, doplňky a myšlenky. Jelikož jsem vášnivým hráčem na brumli, tak vize toho, že bych se mohl procházet po takovém místě, mne naprosto pohltila. Netrvalo dlouho a zjistil jsem na stránkách www.ancient-trance.de většinu užitečných informací. Akce je pořádána v něměckém městečku Taucha nedaleko města Leipzig. Cena za lístek v předprodeji (placen přes PayPal) vycházel na 39,6 Euro. Jelikož jsem měl na takovouto akci jet poprvé, tak jsem samozřejmě řešil běžné otázky s tím spojené. Zejména posíláte peníze kamsi do zahraničí a máte dostat lístek přes Českou poštu. Dnes bych rád poděkoval organizátorům akce a zejména panu Tommy Fethke za pomoc při získávání lístků. Jelikož jsem druhou várku objednával později, tak už je Tommy nestačil odeslat a opravdu jsem se mohl spolehnout na to, že na místě budou připraveny k vyzvednutí na moje jméno.

Cesta

Naše cesta začala v pátek něco kolem půl druhé. Posádku tvořil, Max, Lucka, Jana a Já. Slunce bylo vysoko a sluneční paprsky se opíraly do našich těl a auta co to jen šlo. Abych nepopisoval celou cestu, která v podstatě až na viditelné kvality německých silnic a dálnic, nebyla nijak zajímavá, přeskočím cestu až k příjezdu na místo. Vítá nás město Taucha. Malé městečko lemováno známým designem poutacích plakátů a za pár minut jsme přijížděli k místnímu kempu. Nechali jsme auto na parkovišti (bez poplatku) a s batožinou šli do blízkého kempu (bez poplatku). Po postavení našeho základního tábora jsme šli vyzvednout lístky ke hlavnímu vstupu, kde jsme přes různé obavy dostali jednoduše naše lístky a mohli jsme vstoupit do “víkendového ráje”.

Ancient Trance Festival

Rozvržení festivalu

Festival se rozkládal po různých místech města. Hlavní částí byl park s vodní nádrží (Schoppenteiche), kolem potok (Taucha). Nedaleko městská plovárna a kousek opodál náš kemp. V parku se nacházelo hlavní podium pojemnované Teich (Rybník). Další pódium bylo na nedalekém zámku Schloss. Toto místo připomínalo spíše honosnější stavení ve smyslu velké vstupní brány a kolem dokola “stodoly”. Vše samozřejmě zrekonstruováno a udržováno. Poslední místo pro konání konzertů a vystoupení bylo opodál v pozdně gotickém kostele Kirche.

Program

Vzhledem k velkému množství workshopů a hudebních skupin, uvedu zde pro nás asi ty nejlepší. Na prvním místě Airtist, dále Tribali, Anuluk (s Míšou Holubovou), Jonny Cope, a spousty dalších brilantních hudebníku (viz. program).

Workshopy

Jak už je vidět v programu workshopů bylo hodně během celého víkendu. Nejčastěji se vyučovala hra na hudební nástroje jako, didgeridoo, djembe, brumle, ale také hrdelní zpěv, overtones a yoga. Já jsem se zúčasnil pro mne velice užitečného workshopu, který vedl pan Jonathan Cope. V úvodu jsme vyzkoušeli základní techniky izolovaně. Následně jsme přidávali různé pokročilé techniky s dýcháním, zastavování, prodlužování tónů, vibráta, overtones, betbox, loops a různé folkové techniky z různých koutů světa. Některé metody se mi povedlo nahrát na video (zatím v procesu). Jonny je velice pozorný a zapálený učitel. Jsem velice rád, že jsem měl tu příležitost se na jeho workshopu něčemu přiučit. Jeden kolega na workshopu o něm prohlásil, že je takový koncentrátor dovedností a informací, protože poznal a přátelí se s mnoha mistry, od kterých se naučil jejich techniky. Díky tomu je do nás dokáže natlačit, jako zmapované techniky do nejmenších detailů. Díky Jonny.

Celkové dojmy

Celý festival se nesl v duchu míru, klidu a pohody. Konflikty, které znám z běžných akcí jakoby ani nikdo neznal. Hudba, umění a duchovno jakoby v harmonii se vším kolem včetně města a jeho obyvatel dotvářelo obraz celého festivalu. Pódium s vybavením přečkalo bez úhony noc, trávníky se zelenaly bez přítomnosti pivních kelímků (kauce 2 Euro). Pitná voda všude u fontán zdarma. Mohl jsem hodinu přebírat ve stánku danmoi.com a testovat brumle z celého světa. Při hře mne doprovázeli prodávající z tohoto stánku. Pro mne jako hráče na brumli to byl ráj. Každému bych rád doporučil tuto akci. Je to místo, kam se rádi další rok vrátíte.

Přílohy

Fotky

facebook - brumle - fotogalerie

Videa

Youtube - official ATF video